AKP’de 31 Mart kulisi: Erdoğan, Bakan Şimşek’e ‘Bir şey yapabilir miyiz?’ diye sormuş, ‘İmkanı yok’ yanıtını almış

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre AKP’nin oy kaybına uğrayacağı ve birçok ili kaybedebileceği ihtimali son iki haftaya girilirken artık ortaya çıktı. Bu nedenle, bazı parti yöneticileri ve milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Kötü gidişe dur demek’ için ekonomik anlamda bazı adımlar atılması önerisinde bulunduğu iddia edildi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüştüğü ve “Mehmet Bey, emeklilerle ilgili bir şey yapabiliyor muyuz?” diye sorduğu öne sürüldü. Ancak Şimşek, olumsuz cevap vermiş.

“11-12 İLİ KAYBEDİYORUZ”

AKP’de seçim haftasında yapılan değerlendirmelerde ‘İmkânlar zorlanıp emekli başına bin lira verilse veya bayram ikramiyesi 5 bin liraya çıkarılsa bile bunun sahada karşılık bulmayacağı, muhalefetin gündemde tuttuğu 7-10 bin liralık seyyanen zammın yapılmasının da imkânsız olduğu’ görüşünün öne çıktığı yer aldı. Bu nedenle son haftaya girilirken, Ankara ve İstanbul’un yanı sıra 11-12 ilin daha kaybedileceği net bir şekilde görülmüş.

“SEÇİM ÇALIŞMASI YAPARKEN SEÇMENİMİZ BİZİ GÖRMEZDEN GELİP YÜZÜNÜ ÇEVİRİYORDU”

AKP’de seçim yenilgisinin gerekçesinin sadece ekonomiye bağlanmasına da itiraz ediliyor. Parti kurmayları ‘Teşkilatların seçim yorgunu olması’, ‘Nasılsa her seferinde biz kazanıyoruz’ şeklinde bir rehavetin ortaya çıkması ve aday tespitlerinde yaşanan sıkıntıların da seçim sonuçlarına yansıdığına dikkat çekiyor. Ayrıca parti kaynakları, sandığa gitmeyecek protestocu seçmenleri sahada gözlemlediklerini ifade ederek “Seçim çalışması yaparken bizim seçmenimiz bizi görmezden gelip yüzünü çeviriyordu” dedi.

AKRABALARINI BİLE İKNA EDEMEMİŞLER

AKP yöneticileri ve milletvekillerinden bazıları ise kendi yakın akrabalarını bile sandığa gitme konusunda ikna etmekte zorlandıklarını söyledi. Partide gerçekleştirilen toplantılarda “AK Parti’nin 11 milyondan fazla üyesi var, her bir üye bir kişiyi bile ikna etse, 22 milyon oy almamız gerekirdi. Ama AK Parti’nin bu seçimde aldığı oy 16,3 milyon” tespiti yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x