Vatandaşların Beklediği Haber Geldi: Doğal Gaz Tüketim Desteği Ödemeleri Yolda!

Bakan Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılan ısınma yardımları kapsamında hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’ni dönemsel olmaktan çıkarıp düzenli hale getirdiklerini belirtti.

‘HER ÖDEME DÖNEMİNDE AYRICA BAŞVURUYA GEREK KALMAYACAK’

Yardım programına her ödeme döneminde ayrıca başvuru yapılmasına gerek kalmadığını vurgulayan Göktaş, şunları kaydetti:

“Halihazırda ev sahibi veya kiracı olarak doğal gaz arzı sağlanan ilçelerde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımız, başvurularının onaylanmasının ardından ikamet ettikleri haneye ait faturalarını ödeme birimlerine ibraz etmeleri yoluyla ikamet ettikleri ilçeye karşılık gelen tutardan düzenli olarak yararlanabilecek.”

“584 BİN 941 HANEYE TOPLAM 399 MİLYON 947 BİN LİRA ÖDEME”

Bakan Göktaş, başvuruların 2023 Aralık ayında e-Devlet “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” üzerinden alınmaya başlandığını hatırlatarak, “Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteğimizde ödemeler başladı. Bu doğrultuda Düzenli Doğal Gaz Tüketim Desteği kapsamında 2023 yılı Ekim, Kasım, Aralık ve 2024 yılı Ocak, Şubat ayları için hak sahibi 584 bin 941 haneye toplam 399 milyon 947 bin lira ödeme yapacağız.” bilgisini paylaştı.

Ödemelerde ısıl harita baz alındığını ve belirlenen destek tutarının yıllık 1500-3500 lira arasında değiştiğini belirten Göktaş, iklim şartlarına göre tutarda bölgesel farklılıkların bulunduğuna işaret etti.

BAŞVURULARIN İLK ADIMI E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Destekten faydalanabilmek için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet’ten destek programına başvurması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet etmesi, ikamet adresinde doğal gaz aboneliği bulunması, faturasının mesken abone grubuna ait olması ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte sağlaması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x